Prezentujemy materiały dotyczące zasad równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasad równości kobiet i mężczyzn, które stosujemy podczas realizacji projektu WORK-ON7.

Wytyczne dotyczące zasad równościowych

Podstawowym dokumentem dotyczącym zasad równościowych są Wytyczne dotyczące zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 (źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl).

Zasada równości kobiet i mężczyzn

Zasada równości kobiet i mężczyzn polega na zapewnieniu sytuacji, w której kobietom i mężczyznom przypisuje się taką samą wartość społeczną,równe prawa i równe obowiązki oraz gdy mają oni równy dostęp do korzystania z zasobów (np. środki finansowe, szanse rozwoju). Zasada ta ma gwarantować możliwość wyboru drogi życiowej bez ograniczeń wynikających ze stereotypów płci.

Zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Za zgodność z tą zasadą rozumiemy wdrożenie w ramach projektu działań umożliwiających wszystkim osobom sprawiedliwe i pełne uczestnictwo bez względu na ich płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne,cechy genetyczne, język, religie lub przekonania, poglądy polityczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Wszystkie osoby zaangażowane w realizację projektu WORK-ON7 posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie przestrzegania tych zasad oraz stosują je w codziennej pracy przy projekcie.

Zapewniamy dostępność do oferowanego w projekcie wsparcia oraz dostępność wszystkich produktów projektu (które nie zostały uznane za neutralne) dla wszystkich ich użytkowników, zgodnie ze standardami dostępności, które stanowią załącznik nr 2 do Wytycznych dotyczących zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Piotr Szarata / Koordynator projektu

Piotr SzarataKoordynator projektu

Materiały o równości szans i niedyskryminacji

Wytyczne dotyczące zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027

Wytyczne dot. zasad równościowych opisują jednolity sposób realizacji dwóch zasad horyzontalnych: zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości kobiet i mężczyzn przez instytucje systemu wdrażania na wszystkich etapach realizacji m.in. programowania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji oraz sposób koordynacji działań związanych z zapewnieniem przestrzegania zasad.

Pokaż

Fundusze Europejskie bez barier

Każdy z nas ma prawo do korzystania z przestrzeni, usług i produktów na równi. Bez względu na nasz stan zdrowia czy wiek. Dlatego tak ważne jest, by dostosowywać nasze otoczenie do potrzeb nas wszystkich. Dostępność to cecha, która ma nam to zapewnić i sprawić, by w naszym życiu było jak najmniej barier.

Pokaż

Raport z Badania Społeczności IT 2024

Raport opracowany przez portal BulldogJob pokazujący m.in. sytuację kobiet w branży IT.

Pokaż

Kobiety w IT 2024. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

Raport portalu No Fluff Jobs pokazujący perspektywę nie tylko kobiet, ale również mężczyzn pracujących w branży IT. Jak różne, a może jak podobne, doświadczenia mają obie strony.

Pokaż

Czy kobiety w IT przebiły już męski mur i szturmem weszły do branży?

Przez długi czas branża IT była prawdziwą męską enklawą. Dużo mówiło się i wciąż się o tym wspomina, że nie ma w niej równości jeśli chodzi o zatrudnienie...

Pokaż

Osoba niepełnosprawna w IT. Jak zwiększyć dostępność pracy w branży technologicznej?

Bariery, jakie napotyka osoba z niepełnosprawnościami w branży technologicznej i propozycja rozwiązań, które mogą zwiększyć dostępność pracy w tym sektorze.

Pokaż

Jak firmy tworzące oprogramowanie przystosowują miejsce pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Niepełnosprawni programiści – co dają społeczeństwu?

Pokaż