FAQ
Kandydaci najczęściej pytają o...Wymagania formalne
W projekcie mogą brać udział osoby spełniające wymagania formalne nałożone przez Unię Europejską, która finansuje całość projektu.
Do projektu możemy przyjąć:
Wszystkie wymagania formalne należy spełniać w dniu podpisania umowy udziału w projekcie, więc składając Formularz zgłoszeniowy i przystępując do rekrutacji można jeszcze nie spełniać wszystkich wymagań. Warto jednak poinformować nas, że warunki zostaną spełnione w późniejszym terminie.
Wsparciem możemy objąć tylko osoby pracujące w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Co to oznacza w praktyce? Spełniasz wymagania formalne jeśli posiadasz:
Wszystkie wymagania formalne należy spełniać w dniu podpisania umowy udziału w projekcie, więc składając Formularz zgłoszeniowy i przystępując do rekrutacji można jeszcze nie spełniać wszystkich wymagań. Warto jednak poinformować nas, że warunki zostaną spełnione w późniejszym terminie.
W projekcie WORK-ON 7, w odróżnieniu od poprzednich projektów, wsparciem możemy objąć tylko osoby pracujące w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Jeśli jesteś osobą bezrobotną lub poszukującą pracy, to niestety nie spełniasz wymagań formalnych nałożonych przez Unię Europejską dla tego projektu.
Wymagania formalne należy jednak spełniać w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie, więc możesz przystąpić do Rekrutacji, nawet jeśli aktualnie nie masz pracy. Może do dnia podpisania umowy udziału w projekcie znajdziesz pracę dorywczą, np. na umowę zlecenie?
Wystarczy, że dostarczysz nam ksero umowy o pracę, z której wprost wynikać będzie spełnienie warunków projektu (okres, kwota wynagrodzenia, itp.) lub ksero umowy zlecenia.
Nie wymagamy dodatkowych zaświadczeń od pracodawcy czy innych instytucji takich, jak ZUS czy Urząd Skarbowy.
Wystarczy, że pokażesz nam dokument wraz z ujętym na nim adresem zamieszkania, np. umowa o pracę/zlecenie, rachunek za prąd czy internet.
Jeśli na umowie o pracę/zlecenie Twój adres zamieszkania będzie spoza kujawsko-pomorskiego, ale adres pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy będzie mieścić się na terenie naszego województwa, wówczas też spełniasz wymiagania formalne.
Tak, możesz studiować dziennie lub zaocznie. Ważne jest jednak, aby móc pogodzić pracę ze studiami i z udziałem w naszym projekcie.
Oczywiście musisz spełniać wymiagania formalne dot. zamieszkania i zatrudnienia.
Rekrutacja
Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji na rynku pracy Uczestników i Uczestniczek projektu, dzięki dostosowaniu ich kwalifikacji i kompetencji do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz zdobyciu przez nich doświadczenia zawodowego.
Chcielibyśmy przede wszystkich przyjąć do projektu osoby najbardziej zmotywowane do zmiany swojej aktualnej sytuacji zawodowej, które poświęcą swój cenny czas na ciężką naukę podczas szkoleń, jak i po godzinach kursu. Szukamy osób, które zaangażują się w 100% na stażu tak, aby otrzymać ciekawą ofertę pracy.
W poprzednich latach do udziału w naszych projektach zgłaszało się dużo więcej osób, niż mogliśmy przyjąć. Aby wszyscy kandydaci mieli równe szanse, wprowadziliśmy rekrutację: testy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne. Zauważ, że nie decyduje tutaj kolejność zgłoszeń.
Udział w projekcie trwać będzie od kilku miesięcy do ponad pół roku (w zależności od wybranej ścieżki). W tym czasie otrzymasz z funduszy unijnych wsparcie w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Decyzja o udziale w projekcie musi być przez Ciebie przemyślana, a my musimy sprawdzić, że stawiamy na właściwą osobę.
Ponadto mamy nadzieję, że rekrutacja pozwoli nam wykluczyć osoby, które trafią do nas jedynie po stypendium, zjeść smaczny obiad, itp.
Dostając się do projektu możesz liczyć, że znajdziesz się w grupie osób zmotywowanych, które chcą się wiele nauczyć i są skłonne do współpracy
Absolutnie nie. „Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana”. A tak na poważnie, to warto spróbować. Warto ocenić samego siebie. Dowiedzieć się jakie ma się szanse. Nic Ciebie to nie kosztuje.
Poziom testów nie jest wysoki, bo nie chcemy oceniać wiedzy „wejściowej” kandydatów. Bardziej interesują nas predyspozycje i kompetencje. Wyjątkiem może być język angielski. Nie będziemy w stanie nauczyć Ciebie języka w 3 miesiące, a certyfikat TOEIC trzeba zdać.
To jest de facto ankieta, zawierająca pytania otwarte. Chcemy Ciebie lepiej poznać i nasz doradca zawodowy po zapoznaniu się z odpowiedziami będzie miał doskonały punkt wyjścia do dalszej dyskusji, która nastąpi na Rozmowie kwalifikacyjnej.
Z pewnością warto sobie odświeżyć pamięć nt. ukończonych szkół czy kursów, zastanowić się co dzięki projektowi chce się osiągnąć. Będziemy ciekawi dlaczego interesuje Ciebie rozwój zawodowy w tym, a nie innym kierunku.
Pytania zamknięte. Test nie jest trudny i dotyczy jedynie ogólnej wiedzy informatycznej. Nie pytamy o zasady działania sieci czy znajomość języków programowania. Dodatkowo mogą pojawić się proste zadania matematyczne – wiedza na poziomie szkoły podstawowej powinna wystarczyć :) Ciekawostką na pewno mogą być jakieś łamigłówki czy zadania z logicznego myślenia. Tutaj raczej nie da się przygotować.
Pytania zamknięte. Test na poziomie A2. Trochę gramatyki trzeba pamiętać, albo sobie powtórzyć.
Pytania zamknięte. Test z podstawowej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Trochę teorii z anatomii warto sobie powtórzyć.
Rozmowa kwalifikacyjna to 15-to minutowe indywidualne spotkanie z koordynatorem projektu i doradcą zawodowym. Na spotkaniu poznasz wyniki swoich testów, które wspólnie omówimy.
Przygotuj i przynieś nam swoje CV, które ułatwi nam poznanie się. Podczas rozmowy musisz nas przekonać, że powinniśmy postawić właśnie na Ciebie. Przedstaw nam pomysł na siebie i na wykorzystanie szansy, którą możesz dostać przystępując do naszego projektu.
W przypadku ścieżki IT, na spotkaniu zapadnie ostateczna decyzja, do której grupy szkoleniowej zostaniesz przypisany.
Nie dowiesz się natomiast czy przyjmujemy Ciebie do projektu. Z taką informacją zadzwonimy po przeprowadzeniu rozmów z wszystkimi kandydatami i podliczeniu listy rankingowej.
Szkolenia
Weźmiesz udział w 1 z 3 szkoleń.
Z pewnością masz już swoje typy co to tematu szkolenia. Jeśli jeszcze się zastanawiasz co wybrać to my pomożemy Tobie podjąć właściwą decyzję. Zastanów się, gdzie widzisz siebie w przyszłości, na jakim stanowisku, co będziesz robić na co dzień w pracy. Nie patrz na poziom trudności kursu, ani na to co już potrafisz. Może warto wybrać szkolenie, które będzie dla Ciebie trudniejsze, ale za to później Twoja praca będzie ciekawsza?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinna zapaść ostateczna decyzja, do której grupy szkoleniowej zostaniesz przypisany. Nie będzie później możliwości zmiany.
Weźmiesz udział we wszystkich 3 zaplanowanych szkoleniach. Nic nie wybierasz.
Tak. Każda grupa na ścieżce IT będzie miała zapewniony kurs Business English. Jest on obowiązkowy, bez względu na poziom angielskiego danego uczestnika. Kurs przygotowuje do zdania egzaminu na certyfikat TOEIC LISTENING and READING.
Na ścieżce FIZJO nie planujemy kursu Business English.
Zajęcia odbywać się będą stacjonarnie w Bydgoszczy. Dokładny adres zostanie podany bliżej daty rozpoczecia kursu.
Planujemy realizować zajęcia w tygodniu. Mamy świadomość, że udział w szkleniach trzeba pogodzić z pracą, więc zajęcia nie będa codziennie.
W przypadku IT cały blok szkoleniowy może potrwać 3 miesiące.
Zajęcia odbywać się będą w małych grupach, średnio 10-cio osobowych. Będą to głównie warsztaty praktyczne. Każdy z uczestników będzie posiadał własne stanowisko komputerowe, aby na bieżąco wykonywać zadania omawiane przez trenerów.
Szkolenia będą prowadzone przez doświadczonych trenerów, specjalistów w swojej branży. Będą to praktycy, którzy na co dzień pracują i wykorzystują przekazywaną wiedzę w swojej pracy. Takie rozwiązanie najlepiej przygotuje naszych uczestników do późniejszej pracy na stanowiskach pokrewnych z tematem realizowanego kursu.
Zajęcia odbywać się będą w grupach 24-osobowych. Szkolenia prowadzone będą na salach wyposażonych w kozetki do masażu. Specyfika szkoleń fizjoterapeutycznych polega na pracy w parach, gdzie na zmianę jedna osoba wykonuje ćwiczenia, a druga pełni rolę pacjenta.
Szkolenia będą prowadzone przez doświadczonych trenerów, specjalistów w swojej branży.
Stypendium szkoleniowe wypłacane jest w systemie miesięcznym na podstawie list obecności i dzienników zajęć, wyłącznie za godziny obecności na szkoleniach.
Stawka stypendium to około 100 zł za 8-godzinny dzień szkolenia. Stypendium wypłacane jest na koniec miesiąca kalendarzowego przelewem na konto bankowe.
Nie zwracamy kosztów dojazdu na szkolenia, ale otrzymane stypendium powinno umożliwić udział w szkoleniach także osobom, które muszą dojeżdżać na miejsce wsparcia z innych miejscowości.
Staże
Staż nie jest obowiązkowy. Jeśli Twoja obecna praca nie pozwala na zaangażowanie się w staż w wymiarze pełenego etatu lub po prostu nie jest on Tobie potrzebny do poprawy aktualnych warunków zatrudnienia nie musisz iść na staż.
Staże odbywać się będą bezpośrednio u pracodawcy w wymiarze 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie (a w przypadku stażysty będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). Tak samo jak praca na pełen etat.
Zadania w ramach stażu są wykonywane wg programu, który opracujemy wspólnie z pracodawcą. Otrzymasz również swojego opiekuna stażu, który pomoże Tobie wdrożyć się w firmie i będzie Twoim bezpośrednim przełożonym.
Staż to szansa na zdobycie lub uzupełnienie niezbędnego doświadczenia zawodowego. Dobrze wykorzystany czas na stażu to gwarancja nabycia praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu.
Stypendium stażowe wypłacane jest na koniec miesiąca kalendarzowego na podstawie list obecności. Tak, jak na etacie, na stażu przysługują Tobie dni wolne czy L4.
Wysokość stypendium to 120% kwoty zasiłku, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Miesięczna stawka stypendium stażowego wynosi aktualnie około 2000,00 zł na rękę.
Nie zwracamy kosztów dojazdu na staż.
Samemu musisz poszukać pracodawcy i zadecydować, gdzie chcesz odbywać staż. Naszym zadaniem jest jedynie pomoc w znalezieniu dla Ciebie odpowiedniego miejsca stażu, załatwić wszystkie formalności. Nie będziemy wysyłać Ciebie na staż „w ciemno”, do firmy z naszej bazy danych.
Dla grupy IT będziemy organizować specjalną konferencję z udziałem pracodawców, w formie targów pracy. To będzie doskonała szansa dla Ciebie na zaprezentowanie swoich kompetencji i umiejętności, poznanie rynku pracy, czy przeprowadzenie pierwszych rozmów kwalifikacyjnych. Dobrze przepracowany udział w konferencji to gwarancja stażu w wymarzonej firmie.
Inne pytania
To zależy od wielu czynników.
Jeśli nie pójdziesz na staż, to może być to około 3 miesiące. Ale jeśli do tego dodamy 3-miesięczny staż i okres na znalezienie odpowiedniego miejsca stażu, ten okres wydłuży się do około 7 miesięcy.
Wiążemy się na długi okres, więc decyzja musi być przemyślana.
Tylko Twój czas poświęcony na naukę, staż i inne formy wsparcia. Nie pobieramy żadnych opłat za udział w projekcie. Wszystko finansuje Unia Europejska.
Dodatkowo za udział w szkoleniach i stażu wypłacamy stypendium.
Trafiając do projektu jako osoba pracująca, na pewno posiadasz ubezpieczenie zdrowotne od aktualnego pracodawcy.
Jeśli jednak Twoja umowa o pracę czy zlecenie zakończy się w trakcie trwania projektu, koniecznie nas o tym poinformuj. Wówczas my zgłosimy Ciebie do ZUS do składki zdrowotnej.
Nie musisz. Wszystkie wymagania formalne, w tym dotyczące zatrudnienia, należy spełniać w dniu podpisania umowy udziału w projekcie. Później Twoja sytuacja zawodowa może się zmienić.
Wynika to również ze specyfiki grupy docelowej projektu, gdzie wsparciem możemy objąć tylko osoby pracujące w trudnej sytuacji na rynku pracy, czyli m.in. zagrożone utratą zatrudnienia (umowy na czas określony, umowy zlecenia, itp.)